طناب زنی

حالت مطالعه
طناب زنی از صفر تا صد

طناب زدن حرکتی هوازی و عالی برای قلب و عروق می باشد. در این مقاله قصد داریم تا شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن، به یک طناب زن قهار و حرفه ای تبدیل شوید. برای این کار کافی است تنها کفشی مناسب و طنابی معمولی داشته باشید. بهتر است برای شروع از طناب های خیلی سنگین استفاده نکنید، زیرا برخورد آن با بدن شما می تواند کمی دردناک باشد (البته چه دردی شیرین تر و لذت بخش تر از درد تمرین). در کلیپ زیر ۱۴ مرحله از طناب زنی برای شما ارائه شده که مو به مو باید آنها را انجام دهید و برای هر کدام وقت بگذارید. یادتان باشد که تمرین و تکرار معجزه می کند. اگر مرحله ای را بلد بودید، سعی کنید از آن مرحله به بعد را انجام دهید تا در وقت شما صرفه جویی شود. اما اگر اصلاً تا به حال طناب نزده اید، از مرحلۀ اول شروع کنید و گام به گام پیش بروید. خواهید دید که ظرف مدت کوتاهی در طناب زدن به تسلط می رسید و از آن لذت می برید.

مرحله ۱

قبل از شروع مرحلۀ ۱، در حد ۱۵ دقیقه بدن خود را با پیاده روی و نرم دویدن گرم کنید و سپس مفصل زانوی خود را با حرکت های بشین و پاشو گرم کنید. در مرحلۀ ۱ باید به قدری تمرین کنید تا بتوانید به محض برخورد طناب به زمین بپرید. این مرجله را به قدری تکرار کنید که بتوانید حداقل ۲۰ تکرار از آن را به راحتی انجام دهید.

مرحله ۲

در این مرحله باید حرکت مرحلۀ ۱ را بدون مکث و پشت سر هم انجام دهید. این حرکت را به قدری تمرین کنید که در آن حرفه ای شوید و بتوانید حداقل ۱۰۰ تکرار از آن را انجام دهید. وقتی توانستید به راحتی و بدون فکر کردن این حرکت را انجام دهید، وقت رفتن به مرحلۀ ۳ می رسد.

مرحله ۳

در این مرحله باید بتوانید با رقص پا حرکت مرحلۀ ۲ را انجام دهید. می توانید انواع و اقسام رقص پا را در این حرکت بگنجانید. از رقص پاهای موجود در کلیپ استفاده کنید و رقص پای دلخواه خود را نیز در آن جای دهید. در این مرحله شما لذت طناب زنی را حس می کنید، یعنی می توانید شیرینی این فعالیت ورزشی (طناب زنی) را بچشید و مراحل بعدی را با اشتیاق انجام دهید.

مرحله ۴

در این مرحله باید حالت دست طناب ضربدری را با تمرین به شیوه ای روان و موزون انجام دهید. فقط کافی است از آموزش کلیپ استفاده کنید. البته برای آنکه تقارن را حفظ کنید، سعی کنید یک بار دست راست را از رو و یک بار از زیر ببرید. بعد از آنکه در این حرکت نیز به درجۀ استادی رسیدید. اکنون وقت شروع طناب ضربدری است، حرکتی که خیلی ها آرزوی زدن آن را دارند.

مرحله ۵

در این مرحله باید دست طناب ضربدری را در بین حرکات طناب معمولی پیاده کنید. نگران نباشید، با اندکی تلاش و تمرین می توانید به راحتی به این مرحله برسید و حرکت طناب ضربدری را به راحتی انجام دهید.  

مرحله ۶

حال باید بتوانید حرکت ضربدری را پشت سر هم انجام دهید. برای این کار بهتر است تقارن را رعایت کرده و یک بار دست راست خود را از رو و بار دیگر از زیر عبور دهید تا زیبایی حرکت دوچندان شود. وقتی در این حرکت به درجۀ استادی رسیدید، می توانید پا به مرحلۀ بعدی (مرحلۀ مرگ) بگذارید.

مرحله ۷

این مرحله (طناب جفت) که از آن به نام مرگ یاد کردم، مرحلۀ خیلی سختی نیست، فقط ممکن است در آن کمی شیرینی درد برخورد با طناب باعث رنجش شما شود. اما از قدیم گفته اند که «باید درد بکشی تا به جایی برسی»، پس جا نزن و درد رو تحمل کن. در این حرکت باید بتوانید با پرش بیشتر، هر بار دو بار طناب را از زیر پای خود عبور دهید. شما می توانید این کار را انجام دهید، نگران نباشید، فقط تمرین کنید. وقتی توانستید حرکت طناب جفت را به زیبایی و روانی در بین حرکت های طناب معمولی انجام دهید، باید سراغ مرحلۀ بعدی بروید. 

مرحله ۸

اگر تا اینجا آمده اید، باید بگویم که پشتکار و استعداد بالایی دارید. در این مرحله باید حالت دست زدن در حرکت طناب جفت ضربدری را یاد بگیرید. فقط طبق کلیپ پیش بروید و هر وقت احساس کردید که حالت دست شما روان و ملکۀ ذهن تان شده است، می توانید وارد مرحلۀ بعدی شوید.

مرحله ۹

در این مرحله باید مرحلۀ ۷ را پشت سر هم و بدون مکث انجام دهید. یعنی باید حرکت طناب جفت را پشت سر هم انجام دهید. اگر هر از گاهی طناب به بدن شما برخورد کرد و احساس سوزش داشتید، فحش آن را نثار ما نکنید (محض شوخی). این حرکت چنان به شما انرژی می دهد که در صورت استادی در آن ناخواسته سراغ مراحل بعدی می روید. 

مرحله ۱۰

حالا باید حالت دست زدن مرحلۀ قبل را در بین طناب زدن معمولی پیاده کنید، یعنی با هر بار پریدن، یک بار به صورت معمولی و یک بار به صورت ضربدری طناب را از زیر پای خود عبور دهید. وقتی این حرکت را بزنید، بارها ما را بابت این آموزش دعا خواهید کرد، زیرا هر جا این حرکت را بزنید، همه به سوی شما جلب می شوند و در کانون توجه قرار می گیرید (امتحانش ضرر نداره).

مرحله ۱۱

در این مرحله، باید حرکت جفت ضربدری را پشت سر هم بزنید. این حرکت بسیار سختی است و به تمرین زیادی نیاز دارد، پس جا نزنید و مثل یک ربات فقط ادامه دهید. خیلی زود به نتیجۀ مورد نظر می رسید.

مرحله ۱۲

حالا وقت اینه که شروع حرکت رو یک مقدار با کلاس تر انجام بدی. این مرحله خیلی سخت نیست و با چند بار تکرار میتوانید انجمش دهید. یادتون نره که یک بار با دست راست و یک بار با دست چپ این کار را انجام دهید تا تقارن حفظ شود و حرکت زیباتر شود.

مرحله ۱۳

اکنون، شما ۹۰ درصد مسیر را رفته اید و فقط باید حرکات را با هم ترکیب کنید. برای این منظور سعی کنید حرکات جفت و جفت ضربدری را یکی در میان بزنید. واقعاً حرکت دشواری است، اما با تمرین و تکرار به زودی می توانید آن را انجام دهید. وقتی این کار را انجام دادید، نوبت به مرحلۀ آخر (غول مرحلۀ آخر) مر رسد. 

مرحله ۱۴

حالا وفت لذت بردن از طناب زدنه. در این مرحله همۀ حرکت های قبل را با هم ترکیب کنید و لذتش را ببرید. وقتی به این مرحله برسید، خواهید دید که خودتان صاحب سبک می شوید و می توانید حرکت های مختص به خودتان را انجام دهید.

اگر در داشتن یک رژیم غذایی مناسب که برای سلامتی شما مفید است دچار مشکل شده اید، با آقای بدنساز تماس بگیرید تا بهترین برنامه ها و مشاوره های تغذیه ای را تجربه کنید. می توانید در کنار رژیم غذایی، برنامه های تمرینی نیز اجرا کنید تا هر چه زودتر به بدنی سالم و زیبا برسید. منتظر تماس شما هستیم. 
دریافت برنامه تماس با آقای بدنساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *