ترازو برای تعیین پیشرفت مناسب نیست!

حالت مطالعه

ترازو گزینه مناسبی برای تعیین پیشرفت ورزشکاران نیست!

وقتی به کاهش وزن فکر می‌کنید یا می‌خواهید بدانید که وضعیت سلامتی بدنتان در چه حال است، احتمالاً دو کار را انجام می‌دهید. یا روی ترازو می‌روید و یا شاخص توده بدنی (BMI) خود را به دست می‌آورید.اما واقعیت این است که این روش‌ها چیزی درباره سلامتی بدنتان به شما نمی‌گوید، چراکه وزن و BMI تنها وزن شما را با یک استاندارد مقایسه و نتیجه را به شما اعلام می‌کنند، در حالی که اهداف فردی و میزان ورزش و توده عضلانی، چربی و … را نشان نمی‌دهند.

وقتی می‌خواهید به سمت سلامتی گام بردارید، به احتمال زیاد خواهان کاهش چربی و افزایش عضله هستید. اما BMI و ترازو بین عضله و چربی تفاوتی قائل نمی‌شوند. پس چه کار باید کرد؟ چاره آنالیز ترکیب بدنی (BODY COMPOSITION ANALYSIS) است.

آنالیز ترکیب بدنی روشی است که اجزای تشکیل دهنده بدن را شرح می‌دهد و بین چربی، پروتئین، مواد معدنی، آب تمایز قائل می‌شود و درنهایت نمایی از سلامتی شما را به شما نشان می‌دهد.

ترکیب بدنی چیست؟

ترکیب بدنی برای توصیف درصد چربی، استخوان، آب و عضله بدن انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو نفر همجنس که وزن مساوی دارند از یکدیگر متمایز هستند، چراکه ترکیب بدنی متفاوتی دارند. به همین دلیل استفاده از ترازو در پیشرفت تمرینی گزینه خوبی نیست، چراکه درصد چربی و عضله را مشخص نمی کند . 

ترکیب بدنی و رشد، اجزای کلیدی سلامتی افراد هستند. شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان اهمیت دانستن میزان چربی بدن را در کوتاه مدت و بلند مدت برجسته می‌سازد.

چرا باید بین عضله و چربی تمایز قائل شد؟

متخصصین سلامت در سرتاسر جهان توافق کرده اند که مصرف چربی رژیم غذایی زیاد و داشتن چربی بیش از حد عامل خطرزای بسیار جدی است. مشکلاتی از قبیل فشارخون بالا، چربی خون افزایش یافته (چربی‌ها و کلسترول)، دیابت، بیماری قلبی عروقی، مشکلات تنفسی، بیماری کیسه صفرا و بسیاری از مشکلات دیگر با چاقی در ارتباط هستند.

داشتن چربی کمتر برای سلامتی مهم است. با وجود این، لاغر شدن به تنهایی باعث کاهش خطرات نمی‌شود (البته منظور از لاغر بودن در اینجا، وزن کمتر از مقدار تعیین شده از جداول سن-قد-وزن است)، و در عین حال باید به فکر افزایش عضله نیز بود تا میزان سلامتی تا حد زیادی بهبود یابد.

بنابراین، اگر ورزشکار هستید دیگر با ترازو و BMI کار نکنید و به جای آن از دستگاه‌های آنالیز ترکیب بدنی که در بیشتر کلینیک‌ها موجود است استفاده کنید تا از میزان چربی و عضله خود مطلع شوید.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *